Zalety reklamy online, czyli o plusach bycia obecnym w sieci.

Reklama jest dźwignią handlu i każdy biznes jej potrzebuje. Bez względu na to czym się zajmujesz – pieczesz torty na zamówienie, szyjesz odzież na miarę czy świadczysz usługi kosmetyczne powinieneś zadbać o odpowiednią widoczność Twojej firmy, aby świat wiedział o jej istnieniu. Sposobów i metod reklamowania się jest wiele. W tym artykule chcemy powiedzieć trochę więcej o przewadze reklamy internetowej (online) nad reklamę tradycyjną (offline).

Reklama online w przeciwieństwie do reklamy offline jest nastawiona na informowanie użytkownika. Reklamę tradycyjną, offline’ową określa się angielskim terminem „PUSH”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „pchać”. Termin ten bardzo dobrze odzwierciedla relację między odbiorcą, a reklamą, bowiem w przypadku reklamy tradycyjnej takiej jak bilbord, spot telewizyjny lub ogłoszenie radiowe – odbiorca postrzega reklamę pasywnie, nie angażuje się w jej przekaz i często ma poczucie bycia nachalnie bombardowanym różnymi rodzaju ofertami.

W przypadku reklamy online jest inaczej. Określa się ją angielskim terminem „PULL” (pol. „ciągnąć”) co oznacza, że osoba, która ją widzą, bierze czynny udział w jej odbiorze i może sama zdecydować czy chce się dowiedzieć jeszcze więcej, czy nie. Skąd taka różnica? Jest to spowodowane tym, że sieci reklamowe, takie jak np. Google czy Facebook dysponują różnymi rodzaju danymi na temat internautów, a zgromadzone informacje udostępniają reklamodawcom. Dzięki temu Ty, jako reklamodawca możesz dokładnie wybrać grupę odbiorców, której chcesz zaprezentować swoje produkty lub usługi.

PRZYKŁAD: przyjmijmy, że prowadzisz sklep internetowy z ubrankami dla czworonogów. Twoi klienci to osoby w różnym wieku, kobiety oraz mężczyźni. Jak widać – Twoja grupa docelowa jest dosyć szeroka, a przecież nie chcesz kierować swoich reklam do wszystkich mieszkańców Polski. Dzięki korzystaniu z reklamy internetowej jesteś w stanie zawęzić emisję swojej reklamy i pokazywać ją np. osobom, które odwiedzają witryny o tematyce zoologicznej lub wyszukują treści związanych z czworonogami. Dla Ciebie jako reklamodawcy jest to bardzo przydatny trop – prawdopodobieństwo, że ktoś z tej grupy zainteresuje się asortymentem z Twojego sklepu jest naprawdę wysokie.

Podsumowując, reklama internetowa daje Ci POCZUCIE KONTROLI, które ciężko jest mieć w przypadku prowadzenia offline’owych działań reklamowych. Główne korzyści to:

  • możliwości precyzyjnego kierowania reklam – wyświetlaj je tylko tym osobom, które są najbardziej skłonne do zakupu/ skorzystania z Twoich usług
  • pełna kontrola nad harmonogramem i budżetem reklamowym – decyduj nie tylko o tym kiedy Twoje reklamy mają być emitowane ale też kontroluj koszty, określając maksymalny koszt jaki jesteś gotów ponieść za klik lub wyświetlenie reklamy
  • dostęp do bieżących statystyk – korzystaj z mnóstwa cennych informacji i raportów, dzięki którym od razu widzisz, które działania generują Ci zyski, a które się nie sprawdzają
  • możliwość natychmiastowego reagowania – wprowadzaj zmiany w kampanii reklamowej wtedy, gdy wymaga tego sytuacja

Umiejętnie prowadzone działania marketingowe pomogą Ci zbudować rozpoznawalność marki, a ich kontynuowanie sprawi, że klienci będą ją brali pod uwagę podczas zakupów. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak reklama online może pomóc w rozwoju Twojej firmy – napisz do nas. Z chęcią przeanalizujemy Twoje dotychczasowe działania reklamowe i doradzimy Ci co możesz zrobić lepiej.